Jak użytkować łyżki skarpowe

Coraz większa popularność minikoparek zdaje się wynikać z tego, że coraz więcej ludzi decyduje się na używanie tego typu sprzętu w swoich przydomowych ogródkach i w przypadku indywidualnych prac na niewielkich często przestrzeniach. Wiadomo, że jednym z podstawowych elementów pracy tego typu sprzętu są odpowiednio dobrane łyżki.

Jak wiadomo, łyżki koparkowe potrafią różnić się między sobą nie tylko szerokością, głębokością czy też rodzajem (lub brakiem) zębów, ale też – co w zasadzie wynika z ich budowy – miewają naprawdę różne zastosowania. Jednym z najciekawszych rodzajów takich łyżek są zaś łyżki skarpowe.

Łyżka skarpowa – kiedy stosować?

Łyżka skarpowa, jako element zdecydowanie różniący się od standardowych łyżek do koparek znajduje zastosowanie przy okazji nieco innego rodzaju prac. Pierwszą z jej zalet jest fakt, że w porównaniu do wspomnianych wyżej, ten rodzaj łyżki posiada nieco większą objętość, co pozwala mu na załadowanie większej ilości gruntu, czy piachu – stąd często wykorzystuje się je przy okazji załadunku. Nie jest to jednak funkcja, która stanowi główne przeznaczenie łyżek skarpowych.
Przede wszystkim łyżki te wykorzystywane są na urodzajnych gruntach. W jaki sposób? Otóż tego typu sprzęt idealnie nadaje się do tego, by zbierać z nich warstwę wierzchnią, następnie zaś – do plantowania. Samo wyrównywanie powierzchni gruntu jest na tyle istotnym elementem pracy, że w przypadku większych ogrodów, bądź przygotowywania ziemi pod uprawę, w zasadzie ciężko się bez takiej łyżki obejść.
Dodatkowo przy wyborze łyżki powinniśmy ustalić do jakiego rodzaju maszyny będzie ona montowana. Czy będzie to tradycyjna koparka czy też minikoparka. Dość oczywistym jest, że łyżka do tradycyjnej koparki będzie musiała mieć inne parametry, niż ta dedykowana do minikoparki. Jeśli chodzi o minikoparki tutaj najlepiej sprawdza się łyżka skarpowa hydrauliczna. Jak się okazuje cały osprzęt zależy od tego z jaka maszyną mamy do czynienia. W tym przypadku może to być koparka bądź minikoparka.
Do czego jeszcze wykorzystuje się tego rodzaju łyżki? Jak sama nazwa wskazuje, między innymi do wyrównywania skarp, czy też czyszczenia rowów. Warto jednak pamiętać, aby w tym przypadku nie przesadzać z rozmiarami – zwłaszcza, jeśli z tych rowów wybierać będziemy mokre grunty (jak na przykład muł). Pamiętać należy, że popularne skarpówki nie posiadają zębów, przez co nie wszędzie mogą być użyte. W szczególności zaś właśnie na wspomnianych wyżej terenach należy być ostrożnym! Jaki jest z tego wniosek? Jeżeli łyżka skarpowa, to przede wszystkim prace porządkowe i opisane parę akapitów powyżej wyrównywanie terenów. W ten sposób nasz sprzęt zostanie uchroniony od szczególnie dużego wysiłku, a my w pełni wykorzystamy możliwości łyżki skarpowej, a co za tym idzie, nie będziemy wątpić w konieczność jej zakupu.
ZMG
Filtruj
Zamknij