Sprawność maszyn na budowie

Praca na budowie związana jest z wykonywaniem wszelkich działań w oparciu o sprzęt ciężki. Są to zwykle koparki, ładowarki, walce, różnego rodzaju podnośniki. Trudno tak naprawdę wyobrazić sobie jakąkolwiek prace na budowie bez użycia maszyn. Jeszcze kilka lat temu wykonywano większość prac za pomocą prostych narzędzi, obecny rynek stawia większe wymagania, projekty są bardziej zaawansowane co stwarza konieczność wykorzystania wielu specjalistycznych maszyn.

Konserwacja maszyn a ich użycie

By maszyna budowlana mogła służyć nam na długo i nie zawiodła w okresie kiedy musimy wykonywać wiele prac na budowie, które objęte są terminami - musimy o nią właściwie zadbać. O ten aspekt powinien zatroszczyć się operator bądź kierownik budowy. By nie dopuścić do sytuacji w której maszyna nagle przestanie działać. Pracownicy muszą zwracać uwagę na codzienną obsługę maszyny i mieć kontrolę nie tylko nad kwestią wizualną ale też regularnie sprawdzać poziom płynów eksploatacyjnych, sprawdzać mocowania, zwrócić uwagę na to czy nie ma żadnych pęknięć w okolicach spawów.

Przeglądy maszyn

Każdy właściciel bądź użytkownik maszyny budowlanej powinien zlecać wykonanie przeglądów okresowych. Wczesne usunięcie ewentualnej awarii może oszczędzić nie tylko nerwów ale przede wszystkim drogich kosztów w przyszłości poniesionych na naprawę. Oczywiście im starsza maszyna budowlana tym częściej powinny być wykonywane przeglądy. Pamiętajmy, że zadbana i zdiagnozowana maszyna z pewnością będzie w stanie posłużyć nam na dłużej.

Eksploatacja maszyny w czasie pracy

Oprócz regularnych przeglądów każdy operator powinien zadbać o prawidłowa eksploatacje maszyny i jej wykorzystywanie do pracy. Chodzi głównie o zachowanie techniki pracy, na przykład kopanie niezgodne z technologia wiąże się z szybszym zużyciem maszyny, złe zastosowanie szybkozłącze do koparki może przyczynić się do zniszczenia łyżki do koparki. Wpływ na eksploatację maszyny ma także zły sposób ustawienia konkretnych łyżki do koparek której działanie polega na napełnianiu. Bardzo ważne jest także samo obciążenie maszyny, dobór odpowiednich obrotów silnika do wykonywanej pracy.