Rodzaje koparek i ich zastosowanie

Wiele prac budowlanych gdyby nie zastosowanie koparek nie byłoby możliwych. Koparki to maszyny przeznaczone do robót ziemnych, które służą oddzielaniu urobku i ładowania go na maszyny transportowe. Mogą także pełnić funkcję urządzenia przeładunkowego dla materiałów sypkich, takich jak np. węgiel, piasek czy żwir. Prace na budowie wymagają odpowiednio dobranego sprzętu podobnie jest w sytuacji kiedy chcemy wybrać koparkę - musimy dostosować rodzaj do wykonywanych prac.

Koparka przedsiębierna to maszyna, która jest w stanie pracować tylko na poziomie dna wykopu. Będzie wykonywać wykop wtedy gdy wejdzie na jego dno, przez co konieczne jest wcześniejsze przygotowanie wyprofilowanego zjazdu.

Koparka zbierakowa, mimo iż jest urządzeniem dość rzadko spotykanym, posiada szeroki zakres zastosowania. Przydaje się tam gdzie konieczne jest wykonywanie głębokich wykopów pod budynki. Tego typu koparki bardzo dobrze sprawują się do wykonywania wykopów w gruntach piaszczystych bądź na terenach podmokłych. Są wykorzystywane do takich prac jak do budowy kanałów żeglugowych, wykonywania wałów rzecznych zdarza się, że są wykorzystywane do wykonywania rowów melioracyjny.

Koparki chwytakowe najlepiej sprawdzają się do wykonywania prac na gruntach nawodnionych. Zdarza się, że stosowane są do wykopów typu studziennego. Koparka chwytakowa to niezbędna maszyna do wykopów i pogłębiania koryt rzek i kanałów.

Osprzęt do koparek


Każda praca z wykorzystaniem koparki jest związana z doborem odpowiedniego osprzętu, po to by koparka mogła w pełni spełniać swoja rolę. Chcąc wykonywać prace budowlane musimy dopasować rodzaj koparki do wykonywanych prac. Jednak aby prace naziemne mogły przebiegać bezpiecznie i profesjonalnie, należy uprzednio zadbać o osprzęt do koparek. Zastanowić się jaka łyżka do koparki będzie niezbędna do wykonywanych prac, czy będzie potrzebna np. łyżka skarpowa czy inne łyżki do koparki. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę czy długość ramienia koparki będzie wystarczająca do przeprowadzonych prac czy będziemy potrzebować np. ramion dodatkowych np. long reach.